Tokyo/Londra, 6 Ekim 2021 – Hitachi bugün sıfır karbon enerjisi kullanılarak çekilen ilk reklam filmini izleyicileriyle buluşturarak dünya çapında yeni bir ilke* imza attı. Sıfır karbon enerjisi kullanılarak çekilen filmde 30 adet oyuncu ve set ekibi yer aldı ve film enerji kullanımı açısından sıfır karbon emisyonu ile tamamen bisikletçiler ve güneş enerjili bir jeneratör tarafından desteklendi.

Gece vakti bir kumsalda geçen film, karanlık bir sahneyle başlıyor. Ardından bir bisikletçinin bisikletine doğru yaklaştığını ve yavaş yavaş pedal çevirmeye başladığını görüyoruz. Birkaç saniye sonra ona katılan diğer bisikletçilerin de yardımıyla, bisikletlere bağlı olan projektör çalışmaya başlıyor ve sonunda ekranda Hitachi marka akülü trenin adeta gök gürültüsü gibi müthiş bir şekilde raylardan geçişini izliyoruz. Projeksiyon, Hitachi'nin geliştirdiği veya üzerinde çalıştığı tüm düşük karbonlu ulaşım seçeneklerini gözler önüne seriyor.

Ekip tarafından yönetilen çekimin tüm aşamaları sıfır karbon enerjisiyle gerçekleşti ve emisyonları mümkün olduğunca düşük tutmak için bu adımlar özel olarak planlandı. Tüm bunlara, daha küçük bir ekiple çalışmak ve sette güneş enerjisiyle çalışan bir jeneratörün bulunmasının yanı sıra yenilenebilir enerjiyle gerçekleşen Zoom görüşmeleri ve post prodüksiyon da dahildi. Reklam filmi, Natural Capital Partners'tan CarbonNeutral® üretim sertifikası almayı başardı ve Oscar Ödüllü Yönetmen Sir Sam Mendes tarafından seslendirildi.

Sir Sam Mendes film hakkında şunları söyledi: “1917'nin İngiltere’de yapılan ilk karbonsuz film olmasından gurur duyuyorum. Ancak, uzun metrajlı film yapımı ve dağıtımından kaynaklanan karbon emisyonları büyük ölçüde varlığını sürdürüyor, bu nedenle sıfır karbon emisyonunu hedefleyen bir projede yer alma şansı, desteklemek istediğim bir fırsattı.

“Bu film, emisyonları azaltmayı mümkün kılan yollara örnekler vererek, hükümetlerin dışında her endüstrinin ve bireyin de gezegenimizi daha yeşil hale getirmede rol oynayabileceğini vurguluyor. Böyle bir projeye sesimle destek vermek ve COP26’ya (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı) katılanlara ve onların haricindekilere bir şekilde seslenmek benim için bir ayrıcalık.”

Film, Hitachi'nin iklim değişikliği konusundaki yenilikçi yaklaşımının ve hükümetlerin, şehirlerin ve müşterilerin karbonu azaltmasına yardımcı olma anlamında kilit rol oynama kararlığının bir ürünü olarak çekildi. Hitachi kısa süre önce, dijital inovasyonu teşvik etmek için Ar-Ge teknolojilerine üç yıllık bir süre içinde 1,5 trilyon ¥ (neredeyse 10 milyar £) harcayacağını duyurdu. Bu, yenilenebilir enerjinin toplu olarak benimsenmesine yardımcı olacak şebeke kontrolünün araştırılması ve geliştirilmesinin yanı sıra en son teknolojiye sahip malzemeleri ve karbondan arındırılmış topluma ulaşmak için gerçekleşmesi gereken dijital inovasyonu ortaya çıkaracak hidrojenle çalışan ulaşım araçlarını (trenler, otobüsler vb.) da içeriyor.


1-12 Kasım 2021 tarihlerinde İskoçya’nın Glasgow kentinde COP26 (İklim Değişikliği Konferansı) düzenlendi. 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26*)’nın ana ortaklarından biri olan Hitachi, çevresel vizyonu kapsamında, paydaşlarıyla işbirliği içinde iklim krizine yönelik sorunları çözmeyi ve hem daha yüksek bir yaşam kalitesi hem de sürdürülebilir bir toplum yaratmayı hedefliyor.

Hitachi'nin, 2030 yılına kadar tüm iş sahalarında karbon nötr noktasına ulaşmak ve 2050 yılına kadar şirketin değer zinciri genelinde CO2 emisyonlarında %80'lik bir azalma sağlamak da dahil olmak üzere birçok uzun vadeli çevresel hedefi bulunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=tPbgd3jbK44

https://www.linkedin.com/posts/hitachi_cop26-hitachi-hitachi4climate-activity-6851429426085797888-zlcI/